Mizah Sözlüğü

Akbaba Mizah Dergisi

İlk sayısı 7 Aralık 1922'de yayınlanan haftalık mizah dergisi. Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon tarafından çıkarılan dergi yayınlarına zaman zaman ara vermek zorunda kaldı ve 28 Aralık 1977'de kapandı. Daha ayrıntılı bilgi için wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz: tr.wikipedia.org/wiki/Akbaba_Dergisi

 

Akbaba Dergisi

Devamını oku

Arıza Mizah Dergisi

2001 yılı içerisinde Hasan Kaçan yönetiminde yayınlanan mizah dergisidir. Bir Türk'ü Nasıl Tanırsınız, Nası Olur Cogrefik, Hey Gidi Günler, Huzur Sokağı gibi köşeleri hatırda kalan mizah dergisinde Hasan Kaçan, Turgut Yılmaz, Sadık Pala, Alper Ocak, Semra Can, Ahmet Oktay Berber gibi yazar ve çizerler bulunuyordu. Altı ay kadar yayınlanan dergi aynı yıl içerisinde kapandı. Aşağıda derginin ilginç künyesini görüyorsunuz. Künye her sayıda değişiyordu.

Devamını oku

Atilla Atalay

1963 İstanbul doğumlu mizah yazarı. 1979 yılında yazarlığa başlayan Atalay, Gırgır, Fırt, Hıbır gibi mizah dergileriyle Haftalık Gazete Pazar'da ve Milliyet Gazetesi Kültür Sanat ekinde yazılar yazdı. 

 

Atilla Atalay'ın tümü İletişim Yayınları'ndan çıkmış Usulcacık, Düşkovalayan, Uyuyamadığım, Ebekulak, Sıdıka, Civciv Kutusu, Menekşe İstasyonu,Yalnızlık Aletleri, Dup Dup Çedene, Eray, Hayaller Kahyası Ağlama Dolabı ve Kişi Başına Bir Yalnız adlarında  onüç kitabı bulunuyor.

Ayrıca Atalay'ın "Sıdıka" adlı tiplemesi Atıf Yılmaz ve Mahinur Ergun'un yönetiminde Show Tv için televizyon dizisi olarak çekildi.

Atilla Atalay

Atilla Atalay'ın resmi web sitesi: atillaatalay.netfirms.com/       

Atilla Atalay'ın blog sayfası: www.atillaatalay.blogspot.com/

Devamını oku

Aziz Nesin

20 Aralık 1915 İstanbul doğumlu mizah yazarı. Ankara Harp Okulu mezunudur. Askerlikten atıldıktan sonra yazı hayatına başlamıştır. Vatan, Tan, Günaydın gibi gazetelerde yazmıştır. Marko Paşa, Zübük adlı dergileri çıkarmış ayrıca Akbaba Dergisi'nde de yazılar yazmıştır. Yazıları nedeniyle hapis cezalarına çarptırılmıştır. 5 Temmuz 1996 yılında hayatını kaybetti.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız: tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Nesin 

 

Aziz Nesin 

Devamını oku

Behlül Balkan

İzmit doğumlu karikatürist ve illüstrator. Bir dönem Cafcaf Mizah Dergisi'nde çizmiştir.

R

Devamını oku

Cafcaf Mizah Dergisi

Asım Gültekin önderliğinde Genç Dergisi'nin ücretsiz eki olarak yayın hayatına başlayan mizah dergisidir. 2009 yılının Aralık ayında bağımsız olarak çıkmaya başlamıştır. Murat Menteş, Ömer Faruk Dönmez, Salih Kılınç yazarlarından, Faruk Günindi, Yusuf Kot, Serhat Albamya, Emre Bilgiç, Ahmet Altay çizerlerinden bazılarıdır. Web sitesi: www.cafcafdergisi.net

 

Cafcaf Dergisi

 

Devamını oku

Cem Yılmaz

23 Nisan 1973 İstanbul doğumlu komedyen, oyuncu, karikatürist, senarist ve yönetmen. Aslen Sivaslıdır. Boğaziçi Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü'nde okurken Leman Dergisi'nde karikatürler çizmeye başlamıştır. İlk gösterisini de Leman Kültür Merkezi'nde yapmıştır. Sinemaya Her Şey Çok Güzel Olacak filmiyle girmiştir. Ardından Vizontele, Organize İşler filmlerinde rol almıştır. Sonra G.O.R.A. Hokkabaz, A.R.O.G. gibi filmleri yazıp yönetmiştir. Ayrıca bu filmlerde birden fazla karakteride canlandırmıştır. Bir çok reklam filminde de oynamaktadır. Cem Yılmaz hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Wikipedia sayfası: tr.wikipedia.org/wiki/Cem_y%C4%B1lmaz

IMDB sayfası: www.imdb.com/name/nm0948000/ (İngilizce)

Cem Yılmaz 

Devamını oku

Cihan Demirci

1961 İstanbul doğumlu mizah yazarı, karikatürist, gazeteci, senarist. Gırgır Dergisi'nden yetişmiştir. Mizah yazarlığına Ses Dergisi'nin mizah eki olan Atmaca Dergisi'nde başlamıştır. Daha sonra çeşitli gazetelerde ve mizah dergilerinde yazmış 1996 yılında ise arkadaşlarıyla Panik adlı mizah dergisini çıkarmıştır. Radyo programları da yapan Demirci'nin yayınlanmış 38 kitabı bulunmaktadır.

Kitaplarından bazılar şunlardır:

- Geyik Muhabbetleri

- Türk'üm Doğruyum Fena Halde Doluyum

- Deli Gömleği Ütü İstemez

- Espirin

- Gülmeye Gülmeye Gülmeye Geldik

- Çıkarın Kağıtları Muziplik Yapıcaz.

Cihan Demirci hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

tr.wikipedia.org/wiki/Cihan_Demirci

damdakimizahci.blogspot.com/

cihan-demirci.blogspot.com/

Devamını oku

Erdil Yaşaroğlu

1971 doğumlu karikatürist. komikaze.net sitesini yayınlayan Yaşaroğlu, Selçuk Erdemle beraber 2002 yılından beri haftalık Penguen Mizah Dergisi'ni yayınlamaktadır. Kişisel sitesi için tıklayınız: www.erdilyasaroglu.com 

 

 Erdil Yaşaroğlu:

Erdil Yaşaroğlu

Bir demet Erdil Yaşaroğlu karikatürü:

Karikatürler Komikaze.net sitesinden alınmıştır.

 

Devamını oku

Fethi Özdenk

1967′de Elazığ’da doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1991′de Marmara Üni. Teknik Eğitim Fak. Elektrik bölümünü bitirdi. Elazığ’da halen öğretmenlik yapan Fethi Özdenk Reha, Akif ve Nur isminde üç çocuk babasıdır.
1981-1991 yılları arasında Türkiye Çocuk, Gırgır, Cıngar, Milli Gazete gibi değişik dergi ve gazetelerde karikatürleri yayınlandı. En son 1990-1991 yılları arasında Zaman gazetesinde 2 yıla yakın bir süre günlük bant karikatür çizdi. 1991 de İstanbul da Basın Müzesinde, Körfez savaşı isimli karma sergiye katıldı. Zaman zaman yerel tv ler için çizgi animasyon çalışmaları yapıyor.

Resimlemesini yaptığı "Çaydaçıra" resimli çocuk hikaye kitabı, Mart 2006 da Elazığ Belediyesi yayınlarında çıktı. Yine Resimlemesini yaptığı "Süt Kalesi" isimli resimli çocuk hikaye kitabı, Ağustos 2006 da Elazığ Belediyesi yayınlarında çıktı. 2006 ekim Ayında, " The result of INTERNATIONAL FESTIVAL CARAGIALE – Romania 2006 " organizasyonunda yer alan Caragiale portre karikatür yarışmasında mansiyon aldı. 2006 yılı Eylül ayında "Dındik Mizah Dergisi" ni çıkardı. Derginin genel yayın koordinatörü ve çizeridir. 10 mayıs 2008′de Elazığ valiliği tarafından Dındik dergisi karikatür çizmesi ve yazı yazması yasaklandı.

     İletişim adresi: fethiozdenk[at]gmail.com

     Website: www.dindik.net

     Not: Buradaki bilgiler ve karikatürler https://cizer.wordpress.com/2009/06/06/karikatrist-fethi-zdenk-kimdir/ adresinden alınmıştır.

     Karikatürlerinden örnekler:

KURAN ŞİFA

tara0003

hoş geldin ramazan

HIRSIZbaşörtüsüüütoki renk copy

 

 

 

 

Devamını oku