Bize bizden gayrı dost yok IX

26.12.2009 17:49

 

 

-         rifatçım biraz daha gelebilirsin..korkma ya hu gel..ben dur derim sana..biraz daha..hah gel gel gel gel..biraz daha..tamaaam..dur..iyi böyle.

-         teşekkür ederim..yau bu park etme meselesi bende ciddi bi maraza dönüştü..korkuyorum vallahi..yine birinin aracına çarparım diye ödüm kopuyo..

-         unut tatsız hatıraları..esasen..ya benim gibi hiç geçmiiceksin direksiyon başına..ya da cesur olacaksın biraz..ne biliyim işte..bazen şoför olmakla sarhoş olmak arasında bi yerlerde olmalı yani..

-         hakkın var..hele ıstanbul trafiğinde tamamen sarhoş olmak iktiza ediyor..yoksa başka bişey değil sırf bu deli eder insanı..her neyse..söyle bakalım..boğazda balık ziyafetini neye borçluyuz izzet..hayrola hangi dağda kurt öldü..sen pek yapmazdın böyle..

-         nerden çıkardın şimdi..neden yapmicakmışım..ne istiyorsun..ısmarladığım yemeklerin delillerini..kayıtlarını mı..

-         faturalarını mı saklıyorsun yoksa..valla beklenir senden..alem adamsın be azizim..doğru söyle noolur..sahiden faturalarını fişlerini koyuyu musun bi köşeye..

-         tabii ne demezsin..hatta çocukluğumdan bu yana yediğim kağıt helvaların ambalajlarını..içtiğim cigaranın izmaritlerini..bağcıklı ayakkabılarımın iplerini..daha sayiyim mi..hırdavatçı mıyız ulan biz..ya da  hani şu evlerini çöplüğe çeviren tuhaf insanlardan biri miyim ben..

-         tamam..sakin ol..latife yapalım dedik..kızma hemen..e hadi sen de seç mönüden bişeyler de başlasınlar hazırlamaya..

-         peki..ya rifat..baksana..yanaş biraz bişey sorcam..söylesene nasıl buldun burayı..yani eşini falan getirmek istesen burası münasip olur muydu senin için..

-         izzet bey..yoksa keşfe mi getirdiniz bendenizi..amacınızı açık ettiğinizin farkında mısınız acaba..dur dur tamam..müdafaaya geçme hemen..şaka yapıyoruz..şimdiii..bizim deniz pek sevmez balık lokantası..kebapçı falan..ama tabi getirebilirsin bence..nezih..huzurlu görünüyor..garsonlar da çok kibar..mümkündür yani..sen de bana şunu söyle ama..kiminle geleceksin buraya..bak sakın çocuklarla falan deme..derhal kalkar giderim..

-         yoo..saklanacak bişey deyil..bizim komşu var..pek muhterem bi hanım efendi..çıkar dolaşırız bazen..buraya geldik şimdi..aklıma geldi..onu getirsem nası olur diye..bi soralım dedik..öyle işte..

-         hmm..eveet..pekii..tamaaam..anladıım..

-         neyi anladın rifat..o manidar gülüş de ne demeye geliyor..açık açık dedik işte..rifat..bak görüyorsun ya kuzum..bizim kuşaktan kaç kişi kaldık..behice hanım ile konuşuyor..dertleşiyoruz..müşterek endişelerimiz..sevinçlerimiz mevcut..yekdiğerimiz marifetiyle hayata tutunmak bizimkisi..o kadar.

-         hovardalık yok yani..ne bileyim..biz senin cemaziyelevvelini de biliriz..az can yakmadın hani zamanında..bi de şimdi..torunlarını tenkit ediyorsun..kaldı ki çocuklar da hakkaten öyle senin zannettiğin gibi boş değiller.

-         kızarım tabi..onlar daima bizden bi adım ileride olacaklar..bizim gibi değil..bizden geride hiç değil..şimdiki imkanlar bizde olsa..üüüüü..tozunu attırırdık be..gayesiz..ülküsüz olmaz..ben bu nesilden çok korkuyorum..dünya umurlarında değil ya hu..

-         biz umursadık da nooldu..birbirimize girdik..kavga ettik..hapis yattık..bu çocuklar da aynını mı yapsınlardı yani..bence iyi bile ediyorlar..bak mesela son seçimlerde gençler nasıl istikrardan yana ağırlıklarını koydular..on yılda bir darbe olduysa..bunda bizim de kusurumuz vardı..e onlarca hizip..uzlaşmaz söylemler..katı..kavgacı liderler..darbe olmasın da ne olsundu..biz idealler ile rüyalar ile ütopyalar ile dünyayı kurtarırız sandık..maalesef darağaçlarında ipe çekilerek..zindanlarda çürüyerek..psikiyatri servislerinde çığlık çığlığa gözümüzü açtık..ne hakla şimdiki gençleri eleştirebiliriz..

-         yani helal olsun sana rifat..ağladım ağliicam ha..seni romantik eski marksist..hadi şimdi bırakalım bunları da..yemeğin tadını çıkaralım..garsonn..şu çatalı değiştirir misin..yere düşürdüm..bi de biraz daha limon lütfen..