Bize bizden gayrı dost yok XIII

26.12.2009 18:08

 

-         alo..izzet..mirim merhaba..nerelerdesin..hayrola beni aramışsın..

-         merhaba..merhaba rifat..yaau kusura bakma lütfen..söz verdim ama gelemiicem..misafir davet etmiş bizim çocuklar..benim de henüz haberim oldu..

-         kimmiş bakalım bu kıymetli konuk..sakın behice hanım olmasın..

-         yok ya huu..behice hanım rahatsız biraz..dün ziyaretine gittim..bizim damadın müdürü falan gelecekmiş..

-         hımm..peki..e hadi ben kapatayım o halde..meşgul etmiim seni..

-         ben hazırım rifat..bi saate kadar ancak gelirler..sen dükkanda mısın hâlâ..

-         evet..seni bekledim işte..gazeteye bakıyordum..bizim komşuda..çocuklar haber verdi aradığını..herneyse canım..sen nasılsın..sıhhatte misin..yeni yök başkanımız da hayırlı olsun..

-         olmayacak dua ama amin diyelim hadi..

-         senin için olmasa da ülkenin kahir ekseriyeti için hayırlı olacağı aşikar..

-         ne benim için ne de başkaları için değil..yalnızca cumhuriyet için hayırlı olup olmadığına bakılacak..her hususta şaşmaz kaidedir bu..sizin için nasıl her hadise avrupa birliği esas alınarak menfi yahut müspet  olarak telakki ediliyorsa benim için de budur kıstas..laik..yani demokratik cumhuriyetimize olan tesiri ne cihette ise benim nazarımdaki kıymeti de  ancak odur..

-         sen şunu izah et bana o halde..nasıl oluyor da bi düzenleme avrupa’nın muasır hukuku nazar-ı dikkate alınarak yapıldığı halde laik cumhuriyetin aleyhine imiş gibi anlaşılıyor..yök başkanı ne diyor meselâ..üniversitelerdeki yasaklar kalkmalı..yök yasaklarla gündeme gelmemeli..özgürlüklere vurgu yapan bu zihniyet neden laiklik için bi tehdit oluştursun..seksenleri hatırlasana izzet..bizim çocuklar mezun oldu ama..yök hazretlerinin sıkı yönetimi marifetiyle okuldan atılan öğrenciler olmadı mı..

-         olacak tabii..eşkıyalıkla öğrenciliğin hududunu ihlal eden kim olursa atılacak elbet..sen de şu romantik tahliller ile dünyayı anlamaya çalışmaktan vazgeçmedin gitti..ne olmuş yani..bizim çocuklar atılmış olsun varsın..ya hu memleket bahis mevzuu..bak..bu hissi nazar insanı ne yapar biliyor musun..

-         neymiş..söyle bakalım..

-         İŞBİRLİKÇİ..rifat..İŞBİRLİKÇİ..allah muhafaza..yarın bu vatan işgale maruz kalsa..canının derdine düşen..romantik..esasında sadece romantik değil..eyyamcı..ülküsüz insanlar senin gibi “ne olacak işte” diyerek..savaşmayı reddederler..hatta kimisi “empati” mi ne diyorsunuz..işte onlarla..yani harim-i ismetine kasteden  canavarlarla bazı müştereklerimizin olduğunu falan iddia edip..onların yanında yer alır..rica ederim yapmayın..âgâh olun biraz..

-         peki izzet..atacak başkaca vatan sever nâran kalmadıysa..sana iyi akşamlar diliim..çocuklara selamlar..

-         hadi tamam..öpüyorum yanaklarından..