Bize bizden gayrı dost yok! X

 

 

 -telekom grevde ya..kaç kez aradım adamlar gelemeyiz..grev yapıyoruz..diyor..e ne zaman bitecek peki..bana çok acil lazım..internet cafelere gidiyoruz..sözde biz de aboneyiz..diyorum..ama yok..yarın da bitebilir bir ay sonra da diyorlar..anlaşma olmadan gelmiyeceklermiş..

-emre adamlar haklı..

-içeri geç abi..buyur..

-tamam..grev varsa yapmayacaklar tabi..yoksa sendikal örgütlenmeler ne işe yarar..

-ya eyvallah..bişey denmez tabi..de bizim ödevler aksıyor..yine de bi soralım bakalım..nedir durum..diye arıyorum..ver abi kabanını asalım şuraya..

-arama olum ya..ne istiyosun..bırak da dünyanın olmadı bari türkiye’nin tüm telekom işçileri birleşsin..

-iyi hadi..birleşsin bakalım..birlikten maaşlara zam doğar belki..hadi salona bi uğrayıp..odama geçelim..

-tamam..

-iyi akşamlar dedecim..mehmet salih benim sınıf arkadaşım..sınav var yarın..biraz çalışalım diye rica ettim..sağ olsun kırmadı beni..

-hoş geldiniz evlâdım..tabi iyi düşünmüşsünüz..aferin..eee ne dikiliyorsunuz ya hu..hadi gelin oturun bakalım da laflayalım biraz..

-merhaba efendim..nasılsınız..iyisiniz umarım..

-teşekkür ederim yavrum..gayet iyiyim..eveeet..söyleyin bakalım..hayrola..proleter direniş dersi falan mı icad oldu..

-yok be dede..öyle şakalaşıyorduk işte..

-mehmet..bu dalgacıya itimadım yok..doğru söyle..hangi partiye gidip geliyorsunuz..

-açıkçası..biyere gideceksek sanırım bu yalnızca bizim kurduğumuz bi parti olurdu..değil mi emre..

-kesinlikle kanki..

-öyle anlaşılıyor ki siz hâlâ aranızda şakalaşmaya doyamadınız..fakat ben fazlasıyla ciddiyim..bakın mesela..abd’de yıllardır iki parti vardır..seçimlere sadece bu ikisi girer..ya demokrat olursunuz..ya da cumhuriyetçi..bizdeki gibi erken kalkan parti kurmuyor oralarda..

-evet efendim..aynen öyle..ama bişey daha var..erken kalkan..ya da zaten uyuyamadığı için erkenden kalkan hiç kimse parti kapatamıyor da oralarda..şunu da hemen ekleyeyim izninizle..neye karşısınız tam olarak..muhalefetinizin somut dayanakları neler..bunları bilmiyorum..bir parti ile organik ilginiz bulunuyor mu..bunu da..bağışlayın ama bana kalırsa..ülkedeki popüler partilerden birinin politikalarını özümsemişseniz..ya nemalanıyorsunuzdur onlardan..ya da çok yüzeysel bi politik duruşunuz var demektir..onlar yaygın birer siyasal örgütlenme oluşlarını..söylemlerini konjonktür hazretlerinin buyrukları uyarınca ehlileştirmek edimine borçludurlar..dolayısıyla..emre adına konuşmak istemem ama ben hiçbi zaman bi partizan olacağımı sanmıyorum..

-demek ki öyle düşünüyorsun..yavrum..sana sadece şunu söylemek isterim..gençler..zannediyorum daima..nasıl söylesem..haddinden ziyade dünya hakikatlerinden sarf-ı nazar ederler..delikanlı çağlarımızda biz de sizinle benzer hissiyatlara malik olduk..ancak dünya da..ona atfettiğiniz değerler de..zamanla..hiç kuşkunuz olmasın..yaşayacağınız tecrübelerle daha farklı görünecektir size..herneyse..hadi siz çalışmaya başlayın..meşgul etmiim ben sizi..

-peki efendim..ancak benim de izninizle değinmek istediğim bişeyler var..ilki şu..söyler misiniz bu kadar gerçekçi olmak zorunda mıyız..devrimler biraz da hayalciler..gerçeklerin olanca ağırlığına ve fakat inatla hayallerine sımsıkı tutunan insanlar  ile “gerçek”leşmiştir..bi de şu var..tecrübe dediniz de..açıkçası ben de..tecrübe ile edinemediği şeyleri tefekkür ile elde edeceğine inananlardan biriyim..tefekkürü tecrübeye yeğ tutarım..izninizle..iyi akşamlar..

-mehmet..seni sınavların bittiği günün akşamı buraya davet ediyorum..ayak üstü geçiştirmeyelim..tecrübe ile tefekkürün cengi için seni düelloya çağırıyorum..

-hay hay efendim..dokuz gün sonra görüşmek üzere..

-hadi bakalım..