Bize bizden gayrı dost yok! XVII

26.12.2009 18:20

 

 

 -haklı tabii..az bile söylüyorlar..ne yapmaya çalışıyorlar..kolay mı öyle laikliği kuşa çevirmek..değil o iki parti yedi düvel olsa değiştiremezler devrim kanunlarını..

-dede kim değiştiriyor ya..ne devrim kanunu..adamlar üniversitelerde vebalı muamelesi gören türbanlı öğrencilerin önünü açıyor sadece..hatta açıkça kamuya türban yasağı getiriyor bu düzenleme..islamcı dernekler falan itiraz ediyor zaten, türban her yerde serbest olsun diyorlar..bi de türban laiklik/devrim parametresi ise valla yandık gitti..hem başbakanlık konutu hem de cumhurbaşkanlığı köşkünde türban var..hayret ki bu ülke hâlâ laik..

-kendileri demedi mi oğlum “bi anda olmaz, yavaş yavaş yapacaz” diye..sonra türbanlı bu gün üniversiteye öğrenci olarak girerse yarın hoca olarak girmek isteyecek..bunun sonu var mı..

-ne var dede ya..diyelim öyle oldu..üniversitede türbanlı bi hoca olsa ne olur..yurt dışında akademisyenler yok mu böyle..bence kıyafetine, düşüncesine, ideolojisine değil yaptığı araştırmalara, yazdığı makalelere, geliştirdiği teorilere bakmamız lazım..ya nasıl olur da bi insanın dış görünümü bu kadar önemli olur aklım almıyor..bi de türbanlıların bazıları zaten perukla giriyor derslere..yani üniversite amfisinde mi sadece tehdit unsuru bu türbanlılar..aman oraya girmesin de başka nerde nasıl davranırsa ne giyerse hiç önemli değil yani..çankaya’da türban var..e ne oldu..hiçbişey..sence de komik bi mantığı yok mu bu yasağın..

-bak işte..komik diyor.. ya hu evladım siz nerde yaşıyorsunuz..hangi tarih okutuluyor size..bu ülke nasıl kuruldu bilmiyor musunuz..

-aman dede başlama yine noolur..

-sust..edepsiz..dinle adam gibi..bilgi sahibi değilsiniz ki fikir sahibi olasınız..türban öyle yakındıkları gibi bi insan hakkı mı sanıyorsunuz! katiyen değil..hele ayrımcılık hiç değil..türban siyasi bi simgedir..ne amaçla taktıkları beni ilgilendirmez..özünde laikliğe meydan okuma aracıdır türban..bak bunu sahiden geleneksel bi alışkanlık olarak kullananlar zaten çıkarıyorlar..açıyorlar başlarını ya da  peruk takıyorlar..ama militan islamcılar ne yapıyor..”asla çıkarmam” diye direniyor..geleceğini karartmayı göze alıyor da türbanından ödün vermiyor..neden..çünkü biliyor kafasındaki örtünün ne anlama geldiğini..işte şimdi de bu meydan okuma faaliyetini yasalaştırmaya çalışıyorlar..hem de anayasa ile yapmaya yelteniyorlar bunu..bu ülke tercihini yeri geldiğinde zor kullanarak yapmıştır..osmanlı yok artık..hilafet yok..saltanat yok..ama yazık ki bağnazlık devam ediyor hali hazırda..ona da geçit verilmeyecek ama..yüce mahkeme iptal edecektir..en ufak bi kuşku duymuyorum..

-dede yanılıyorsun..kabul ediyorum, cumhuriyetin ilk yıllarında laiklik henüz tamamen sindirilmemişti..bunun için yeri gelmiş katı bazı tedbirler alınmış olabilir..ama bu gün aynı refleksler ile hareket etmek ne kadar mantıklı..insanların bu ülkenin rejimi ile bi alıp veremedikleri yok..sonra neden tek siyasi simge türban olsun..camiler..ezanlar..bizzat diyanet..ne bileyim sakal..tespih..bunlara neden yasak yok..

-işte yine aynı şeyi yapıyorsun..oğlum biz hâşâ dinsiz miyiz..biz de müslümanız elhamdülillah..ne demek cami yasaklansın..gazi paşa bizzat hutbe okumuştur camide..bu olay siyasidir..dini değil..ama politikacılar sayesinde meseleyi yanlış anlıyorsunuz..bak mesela hz. Muhammed, mekke’yi aldığında ne yapıyor..gidiyor kabe’yi putlardan arındırıyor..eski devletin en önemli sembollerini kırdırıyor yani..sembol deyip geçmeyeceksin..yeri gelir o sembol bayrak olur..anlarsın dünyanın kaç bucak olduğunu..

-peki dede..ben biraz daha sohbete devam edersem yarınki sunumum esnasında anlarım dünyanın ucunu bucağını..hadi bana eyvallah..