Bize bizden gayrı dost yok! XXII

26.12.2009 18:36

 

 

-kızım verir misin şu gazeteyi..

-aynı şeyler babacım..pirincin önlenemeyen reytingi..parti kapatma davası haberleri ve maalesef doğuda verilen şehidler..

-mazot zammı yok mu..

-o hiç eksik olmadı ki..

-peki diğerleri türedi meseleler mi zannediyorsunuz evladım..takke düştü kel göründü..budur işin esası..şuraya yazıyorum işte iktisadi kriz kapıdaaa..adamlar memleket idaresi nedir bilmiyorlar ki..

-öyle mi dersiniz..göstergeler fena değildi aslında..

-kanmayın kızım istatistik hokkabazlıklara..göstergeymiş..neyin göstergesi..iyiydi de ne oldu birden..

-ekonomi böyle bişey ama baba..hassas dengeler üzerine kurulu..sermayeyi kuşa benzetirler..en küçük kıpırtıdan ürker ve başka dala konar..

-ekonomi neye benzer bilemem ama memleketin ekonomisi de anayasası da kuşa minnet okur hale geldi bunların sayesinde..bi kere sen memleketin istikbalini neden yabancı sermayeye emanet ediyorsun..milli iktisat diye bi mefhum var..ama nerdeee..

-değişen dünya şartları baba..ulus devlet kavramı bile çok gerilerde kaldı..küresel şirketler ve küresel sermaye ile beraber ulus devlet ve milli sınır pratikte bi anlam ifade etmiyor artık..şirketler eskisi gibi değil..çok uluslu..sonra iran sözde abd karşıtı ama dükkanlarında cola satıyor..ya da colaya alternatif olacak seçenekler üretilmeye çalışılıyor..işte bizim iktidar da ülke ekonomisini global ekonomiye eklemlemeye çalışıyordu bence..

-bitti mi evladım..

-evet babacım siz buyurun..

-ya hu bu ülkede akıllı bi siz mi varsınız..kimse görmüyor da sadece siz mi fark ediyorsunuz bunları..türkiye başka devlete benzemez..bu devletin dümeni emin ellerde..küreselmiş bilmem ne..geçin bunları Allah aşkına..paran var mı kızım..üretimin ne düzeyde..ne sanıyorsunuz..dünyayı türk mallarına mı açacaklar yani..değil ya hu..ne alakası var..sen pazarsın pazar..sana satacak adam mallarını..ne eklemi ne uyumu..uyanın be kızım..

-ama avrupa birliği projesi…

-sakin ol bakalım sakin ol..hani bitmişti..du bakalım ben de bitireyim..

-afedersiniz babacım..tamam..

-ne diyorduk..ha bi de şu ab meselesi..o da külliyen yalan..ya hu bizi alsalar da bizim reddetmemiz lazım..ne işimiz var..bu memleket hiç kimsenin mandası olmayacak! türkiye lider karakterli olmuştur..halen öyledir..kim olursa..ne kadar güçlü olursa..kimsenin boyunduruğuna giremez bu millet..çizgimiz bellidir..laik demokratik ve sosyal hukuk devletidir bu memleket..kimse tarihi tersine çevirmeye yeltenmesin..altında kalırsınız evladım..böyle işte..

-üzgünüm babacım ama bu mantıkla üçüncü dünyaya yargılı kalacak bu ülke..”dümen emin ellerde” diyorsunuz ya..dümeni tutan eller halka ait olmadığına göre imtiyazlı bi hegemonyadan söz ediyor olmalısınız..sanırım “çizgimiz” hiç değişmedi..saltanat ile idare ediliyoruz halen..yazık bu millete çok yazık..