Bize bizden gayri dost yok! XVIII

 

 

 -         merhaba rifat amca biz geldik..

-         hoş geldiniz gençler..merve ile kübra tamam..ama sizi çıkaramadım delikanlı..

-         evet tabi..ben ilk kez geliyorum..saim..bizim arkadaşlardan duydum..taksitle kitap satıyormuşsunuz..hem tanışır hem de hesap açarız diye takıldım bizimkilere..

-         rifat amca saim bizim sınıftan..

-         peki..memnun oldum..oturun bakalım ben de sizi izzet bey ile tanıştırayım..barış oğlum bize çay ver..

-          rifat amca nedim gürsel’in yeni romanı çıkmadı değil mi daha..

-         haftaya merve..reklamlarını dağıtımdan önce yapıyorlar ya artık..

-         kızım bişey sormama müsaade eder misiniz..

-         tabi buyurun izzet bey amca..

-         nedim bizim kuşaktan sayılır..eski marksist ateist..şimdilerde şirazeyi kaçırmış olsa da onu okumanız beni sevindiriyor..okuyun bunları tabi..hep aynı şeyleri okuyup ufkunuzu daraltmayın..her neyse..anlamakta güçlük çektiğim bişey var..sizler nasıl olup da hem üniversite tahsili alıyorsunuz..hem bizim rifat’ın dükkanının gediklisi oluyorsunuz hem de türban konusunda nineleriniz gibi davranmaya devam ediyorsunuz..

-         izzeeet..

-         ya hu ne var..çocuklarla konuşmak yasak mı..cidden merak ediyorum..

-         müsterih olun rifat amca..baş örtümüzle ilgi o kadar çok şey söylendi eylendi ki..izzet bey amcanın sorusu bişey değil..keşke herkes türlü yakıştırmalarla yaftalamadan önce  sorsa anlamaya çalışsa bizi..
haklısınız izzet amca..tam da ninelerimiz gibi davranıyoruz..aslında referanslarımız ninelerimizden daha eski..yaklaşık 1500 senelik bi tarihe ve hayat tarzına yaslanıyoruz..ve inanın köklerimiz ile gurur duyuyoruz..ruhumuz da bedenimiz de hala o kaynaklardan besleniyor..

-         kızım sen ilahiyat mı okuyorsun..benim sualin dini hiçbi budu yok..sen onlara inanıyorsun da ben teslise mi..yapmayın evladım..hemen gayr-i müslim muamelesine tabi kılıyorsunuz bizi..ayrıca ilahiyatçı hocalarınızdan bazıları da karşı değil mi sanki türbana..

-         ben ilahiyatta okumuyorum..diş hekimliği..

-         o daha fena..

-         izzetçim nesi fena ya hu..inanç ve düşüncenin mani olduğu bi bilim dalı olabilir mi..hekim ya da mühendis olmak için insanları düşünce ve kanaatlerine göre taksim edecek değiliz herhalde..öyle mi saim..

-         gidiyor saim’e soruyor..bozacı şıracı münasebeti işte..saim de şimdi kuran okumaya başlarsa şaşmam..

-         endişe etmenize gerek yok..emin olun okumam..kuran okumayı bilmiyorum zaten..

-         saim bizim sınıf arkadaşımız..genel olarak bizden çok farklı düşünüyor..ama bu duvarlar örmüyor aramıza..yani öyle sandığınız gibi kimseyi ötekileştirmiyor inançlarımız..ben dini bi gereklilik olduğuna inandığım için takıyorsam baş örtümü..saim de oligarşiye karşı olduğu için destekliyor olabilir bizi..ortak paydamız özgürlük..yani kimse bireysel düşünceleri ve inansal pratikleri için ayrıma konu kılınmamalıdır..

-         barıış..oğlum hani bizim çaylar..

-         çay may içicek halim kalmadı benim..bana müsaade..bu dükkan laiklik karşıtlığının odağı olmuş da haberimiz yokmuş..

-         latife yapıyorsun izzet..

-         eh bizim gibi totaliter jakobenlerin de latife yapmaya hâlâ hakkı varsa..

-         ilahi izzet..dünyada olmaz..bak çaylarımız da geldi..içelim ondan sonra gidebilirsin..

-         pekâlâ..en açık olanı benim..

-         buyur izzet..açık..laik ve en cumhuriyetçisinden..