Bizim ellerin neo-elcileri

06.12.2009 22:15

 

 

 

 

 

    Efendim yerkürenin hemen tamamında olduğu gibi bizim ellerde de milâdi takvim istimal edilmektedir. Ve tabiî ki yerkürenin hemen tamamında olduğu gibi bizim ellerde de milâdi yılbaşı tesid edilmektedir. Peki bizim ellerde yılbaşını kimler nasıl ‘kutlar.’

 

   -İlk grup yılın başını da sonunu da tınmayanlar. Hatta bu vatandaşlarımız yılın ortasını da tınlamazlar. Gün, güneşin doğması ile başlar, güneşin batması ile biter. Onlar için hayat oyundan ibarettir. Ekmek elden su gölden yuvarlanıp giderler. Aslında hiç kimsenin ayrılmak istemediği velâkin günü gelince ‘kıçına tekmeyi yiyip’ ayrılmak zorunda kaldığı bu grup ‘tıfıllar gurubudur’

 

    -İkinci grup yılın sonunu ‘düşünüp’ başını ‘dualayanlar’. Bu grup yılbaşı kutlamalarına ‘gavur töresi’ gerekçesi ile karşı çıkar. Bu kutlamaları çelişkin almaşık olarak ‘Müslüman töresi’ haline getirirler. Geçen yılın muhasebesini yapar, gelen yıl için hayır dua kılarlar. Kimdir bunlar; küreselci Müslümanlar.

 

    -Üçüncü grup yalnızca yılın son saatlerini tınım tınım tınlayanlar. Ne hayaller kurarlar ne hayaller. Büyük ikramiye çıkabilir. Yarım da olabilir. Canım o da olmazsa çeyrek. Hiç çıkmazsa bile amorti kesin. Yeni yılın ilk dakikalarına az bir kısmı sevinçli, bazısı kafayı biraz sıyırtarak ama büyük çoğunluğunun ‘lanetleyerek’ girdiği bu grup ‘hayalci biletçiler’.

 

    -Dördüncü grup yıl başını televizyondan tınlayanlar. Cemiyetin kahir ekseriyetini teşkil eden bu zümre, ayine-i cihanlarının karşısına geçip bol rakkaseli programları seyretmek sureti ile yılbaşı kutlamalarını ifa ederler. Bu grup ‘televizyoncular’ olarak tesmiye olunur.

 

    -Beşinci grup yılbaşını tam tekmil tınlayanlar. Bunlar büyük meydanları, eğlence merkezlerini doldurur, aptal aptal hoplayıp zıplar, göbek atıp oynarlar. Bu yığınların en bilinçli kısımlarını hovardalar ve kapkaççılar oluşturur. Yılı göbek atarak karşılarlarsa yıl boyunca göbek atacakları safsatasına inanan bu yığın yıl boyunca işsiz bir şekilde sağda solda sürtmekten veya işlerin peşinde koşturmaktan göbek atmaya fırsat bulamazlar. Bu gruba da ‘çifte telli göbek atarlar’ diyoruz.

 

    Genellikle ‘aptal kızlardan’ bahsedilir. Oysa dünya ‘aptal erkeklerle’ de doludur. Yani dünya ‘aptallıklarla doludur’.