Kardan adam yapamama nedenleri

 
1) Dışarıda kiraz gibi bir hava vardır. Çocuklar dahil olmak üzere tüm çiçekler açmıştır. Şu halde kardan adam yapmak sadece bir hayaldir. Ve o da çocukların bembeyaz zihinlerinde yağan bembeyaz düşlerde gizlidir.
 
2) Kış gelmiş kar yağmıştır ancak beyaz örtü henüz avuçlarda birikmeye müsait değildir. Yapılacak kardan adamın ömrü beş dakikayı geçmemektedir.
 
3) Mis gibi kar yağmıştır. Kar kalınlığı diz boyunu geçmiştir. Tabi ki bu tabir büyükler göz önüne alınarak söylendiğinden bunun çocukça da karşılığı adam boyuna yakındır. Yani kardan adam yapmak için gerekli hammadde mevcuttur. Ancak kardan adam üretimi için gerekli istihdam yani çocuk gücü bulunmamaktadır. Açıkçası sıcacık evden (bütün evler sıcacık mıdır bu arada?) çıkıp kardan adam yapmak herkesin harcı değildir. Birilerinin çıkıp kardan adam yapmasını beklersiniz. İşin kötü yanı herkes beklediğinden dışarıya kimse çıkmaz. Kardan adam da çıkmaz tabi ki.
 
4) Kartopu oynayan çocuk manzarasını görünce birazdan çocukların bir araya gelip kardan adam yapacaklarını zannedebiliriz ama burada da bir engel vardır. Henüz kardan adam icat edilmemiştir. Aslında böyle bir ihtimalin olup olmadığından emin değilim. İyi de bir zamanlar böyle bir kardan adam yapamama nedeni olmadığını kim iddia edebilir ki?
 
5) Çocuklar ve kar yine bir aradadır. Kayanlar, yerde yuvarlananlar ve o da ne! Kar biriktirenler! Acaba kardan adam mı yapıyorlar? Ne yazık ki hayır. Çünkü kar biriktirenler bir kısım feminist kızlardan ibarettir ve onlar da kardan adam değil kardan kadın yapıyorlar.
 
6) Kardan adam yapmak amacıyla toplanmış bir grup çocuk kar topluyor. Bu kez başaracaklarını düşünüyoruz ve yine yanılıyoruz. Çocuklar kardan adam yapmak yerine kardan adam olacak kardan çocuk yapıyorlar. Nereden bilsinler kardan çocukların büyüyecek kadar zamanları olmadığını?
 
7) Olunca esaslı bir kardan adam olmalı diye düşünmekte çocuklar. Yani boynunda atkısı, burnunda havucu, kömürden düğmeleri olan. Oysa bir çok arkadaşlarının boynunda atkısı, yiyecek havucu, yakacak kömürü olmadığını bildiklerinden vazgeçiyorlar kardan adam yapmaktan. Evet ekonomik sıkıntılar çocuk oyunlarını bile etkilemektedir.
 
8) Yağan tek şey kar değildir. Gökten bomba da yağmaktadır. Bu durumda çocuklar dışarıda kardan adam yapacak kadar kalabilseler dahi henüz bombalardan kaçabilen kardan adam yapamamaktadırlar. Kendileri büyük adamlar kadar insafsız olmadıkları için de savaşın kucağına savunmasız adamlar bırakmaya yürekleri el vermez.
 
Bütün bunlara rağmen ortalıkta kardan adamlar görmek bizi yanıltmasın. İddia ediyorum, kardan adam yapamayanlar kardan adam yapanlardan her zaman fazla olmuşlardır. Ve sayıları da gittikçe artmaktadır. Ne mutlu kardan adam yapamayanlara. Sahi, ne mutlu!
 
Not: Yıllar önce Gerçek Hayat Dergisi'nin Teneffüs köşesinde yayınlanan bir yazıdır.